Aktualności

Wielkie lotnicze święto w Mielcu

02-08-2013

Niezwykłą paradę historycznych i współczesnych statków powietrznych zobaczą uczestnicy pikniku, który odbędzie się w sobotę 17 sierpnia na mieleckim lotnisku z okazji 75-lecia lokalnego przemysłu lotniczego. Jego najsłynniejsze produkty - samoloty Lim, Bies, AN-2, Dromader czy M28 to tylko kilka z ponad trzydziestu statków powietrznych, które zaprezentują się na niebie. Jedną z głównych atrakcji będzie występ słynnego wojskowego zespołu akrobacyjnego „Biało-czerwone Iskry”. Nad lotniskiem w Mielcu pojawi się również śmigłowiec S-70i BLACK HAWK, produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych, które są głównym mecenasem jubileuszu.


Dzięki staraniom Aeroklubu Mieleckiego, koordynującego lotniczą część pikniku, zobaczymy występ Retro Sky Team - słowackiej grupy rekonstrukcyjnej, składającej się z ośmiu samolotów stylizowanych na maszyny z okresu II wojny światowej, które zainscenizują walkę w powietrzu z elementami pirotechnicznymi. Miłośnicy awiacji będą mogli podziwiać kunszt m.in. mistrza świata w akrobacji szybowcowej Macieja Pospieszyńskiego czy Wiesława Ceny - wieloletniego pilota doświadczalnego mieleckich zakładów lotniczych. Równie widowiskowo zapowiada się desant w wykonaniu mistrzów świata w skokach spadochronowych z WKS Wawel Kraków oraz członków mieleckiego aeroklubu. Wszystkie powietrzne występy fachowo skomentuje popularny dziennikarz i prezenter Tadeusz Sznuk, znany ze swojego zamiłowania do lotnictwa.


Oprócz pokazów w locie Aeroklub Mielecki przygotuje wystawę statyczną zabytkowych szybowców
i samolotów produkowanych w Mielcu, a także ekspozycję innych wyrobów mieleckiego przemysłu, m.in. legendarny samochód Mikrus, pojazdy Melex oraz elektryczny samochód ELV001. Odbędą się również pokazy modeli latających, zaś najmłodsi uczestnicy pikniku będą mogli rywalizować
w zawodach balonowych „Mały Gordon Bennett” i innych konkursach związanych z lotnictwem.


Zaraz po zakończeniu lotniczej parady zaplanowane są oficjalne wystąpienia, po których rozpocznie się część artystyczna imprezy (o jej szczegółach poinformujemy wkrótce). W trakcie pikniku przez cały czas czynna będzie strefa gastronomiczna. Strefa z atrakcjami dla dzieci będzie otwarta od 14.00 do 19.00. Zakończenie pikniku przewidziane jest około godziny 22.00. Wstęp wolny.


Oprócz Polskich Zakładów Lotniczych w organizację Pikniku Jubileuszowego zaangażowały się Urząd Miasta Mielca, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Aeroklub Mielecki. Patronami medialnymi są Radio Rzeszów, wydawnictwo Hej.Mielec, Radio Leliwa, Tygodnik Nadwisłocze oraz portal lotniczy EPML Spotters. Impreza jest otwarta dla mediów.
 

 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone