Aktualności

PZL Mielec wspólnie z Politechniką Rzeszowską będzie rozwijać talenty polskich inżynierów

11-10-2016

PZL MIELEC WSPÓLNIE Z POLITECHNIKĄ RZESZOWSKĄ BĘDZIE ROZWIJAĆ TALENTY POLSKICH INŻYNIERÓW

 

Lider polskiej branży lotniczej, PZL Mielec, będący częścią firmy Sikorsky należącej do koncernu Lockheed Martin, rozszerzył swoją współpracę z Politechniką Rzeszowską i wspólnie z Wydziałem Budowy Maszyn i Lotnictwa utworzył studia podyplomowe w dziedzinie konstrukcji kompozytowych. Ponieważ użycie kompozytów w lotnictwie rośnie, nowy kierunek doskonale wpasowuje się w przyszłe potrzeby polskiego przemysłu.

 

Tadeusz Markowski, Rektor Politechniki Rzeszowskiej i Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny PZL Mielec rozwinęli w Rzeszowie nową inicjatywę podpisując umowę rozszerzającą współpracę pomiędzy tymi dwoma organizacjami, której historia sięga roku 2010. Siedemnastu pracowników PZL Mielec, producenta helikoptera wsparcia bojowego BLACK HAWK i turbośmigłowego dwusilnikowego samolotu M28, rozpocznie wkrótce studia  z zakresu konstrukcji kompozytowych.  

„Politechnika Rzeszowska jest jedną z najlepszych polskich uczelni technicznych, posiadającą status uniwersytetu technicznego. Nasza współpraca z przemysłem polega nie tylko na prowadzeniu badań naukowych na zlecenie, opracowywaniu patentów i wdrożeń, ale również prowadzeniu studiów doktoranckich i podyplomowych skierowanych m.in.  do pracowników firm działających nie tylko na Podkarpaciu” – mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Rektor Politechniki Rzeszowskiej. „Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są jednym z naszych stałych partnerów, a dzisiejsza umowa jest dowodem naszej wieloletniej współpracy” – dodaje Rektor.

 

W dzisiejszym przemyśle lotniczym i obronnym wykorzystanie materiałów kompozytowych staje się coraz ważniejsze. W komercyjnych i wojskowych  stałopłatach, helikopterach, samolotach biznesowych i statkach kosmicznych wykorzystuje się kompozyty na szeroką skalę, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz tych maszyn, ponieważ rynek wymaga produktów, które są coraz lżejsze, wytrzymalsze i wydajniejsze, co pozwala redukować koszty.

“Jako członek rodziny Lockheed Martin, zespół PZL Mielec wspiera rozwój kariery i poszerzanie kompetencji pracowników na każdym etapie. Zaawansowana nauka, technologia i umiejętności inżynierskie są kluczowe, bo przyszłość naszych zasobów ludzkich – a także przewaga technologiczna Polski – zależy od stałej podaży wysoce kompetentnych inżynierów” – powiedział Janusz Zakręcki.

“Jestem dumny i bardzo się cieszę, że rozszerzamy naszą współpracę z Politechniką Rzeszowską. To nie tylko inwestycja w rozwój naszej firmy wzrost, ale również wsparcie dla budowania kuźni inżynieryjnych talentów w Polsce”.

 

PZL Mielec, które łączą wysoką jakość produkcji z przystępnymi cenami, są największym zakładem produkcyjnym Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi. Poprzez swoje zaangażowanie w globalny program budowy helikoptera BLACK HAWK dają zatrudnienie ponad 1.550 pracownikom w PZL Mielec i tysiącom kolejnych w polskim łańcuchu dostaw.

PZL Mielec rozwija współpracę również z innymi uczelniami w Polsce - Politechniką Świętokrzyską, Wyższą Szkołą Oficerską w Dęblinie, Politechniką Poznańską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

 

Podkreślając długoterminowy charakter zaangażowania Lockheed Martin w fabrykę, firma analizuje, jak przyciągnąć do niej nowe zlecenia, oprócz aktualnego zaangażowania PZL w pogram budowy helikopterów, co jest elementem jej strategii polegającej na zwiększaniu obecności na rynkach międzynarodowych.

 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone