Aktualności

Dyplomatyczny skok z M28 Bryza

10-09-2014

Ambasador USA w Polsce, Stephen Mull, skoczył na spadochronie wspólnie z żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Swój pierwszy w życiu skok spadochronowy dyplomata wykonał z pokładu wojskowego samolotu M28 Bryza wyprodukowanego w PZL Mielec.

Do wykonania skoku spadochronowego, Ambasadora Stephana Mulla zaprosił gen. Adam Joks, dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej (6BPD). To właśnie dowodzona przez niego Brygada, wspólnie z amerykańską 173. Powietrznodesantową Brygadą Grupy Bojowej Piechoty od kwietnia szkoli się na poligonie w Drawsku Pomorskim.


Przed oddaniem skoku, Ambasador przeszedł szkolenie naziemne, które przeprowadził tandem-pilot kapitan Daniel Bobrowski. Podczas szkolenia amerykański Ambasador zapoznał się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w powietrzu oraz dowiedział się, jak układać ciało podczas skoku i w czasie lądowania.


Desantowanie odbyło się z pokładu wojskowego samolotu M28 Bryza z wysokości około 4 tys. metrów. Ambasadorowi towarzyszyli skoczkowie reprezentujący wszystkie bataliony 6.BPD, w tym jej dowódca gen. bryg. Adam Joks. Wśród spadochroniarzy był również generał w stanie spoczynku Mieczysław Bieniek.

 

Ambasador nie ukrywał, że skok dostarczył mu sporo emocji. Chwalił też wielki profesjonalizm „czerwonych beretów" z 6. Brygady Powietrznodesantowej.

- To było fantastyczne. Bardzo chętnie spróbowałbym raz jeszcze. Umiejętności polskich spadochroniarzy są znakomite, cały czas czułem się bardzo bezpiecznie dzięki kapitanowi Danielowi – zaznaczył S. Mull.

 

zdjęcia dzięki uprzejmości: 6. BPD oraz Ambasady USA w Polsce 

 

 

 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone