O stażu absolwenckim z pracownikiem PZL Mielec


 

O możliwości pracy z najwyższej klasy profesjonalistami i nauki pod okiem najlepszych specjalistów w branży lotniczej rozmawiamy z Pawłem Rusinem, Młodszym Technologiem w Sekcji Technicznej S70i.  Paweł jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa, na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka. W PZL Mielec pracuje od października 2014 roku, jednak jego przygoda w naszej firmie rozpoczęła się od stażu inżynieryjnego. Paweł jest pasjonatem lotnictwa, co przekłada się na jego zaangażowanie i wyniki w pracy.

 

 

Skąd dowiedziałeś się o możliwości odbycia stażu w PZL Mielec?

Na informacje odnośnie stażu w PZL Mielec natknąłem się podczas przeglądania ofert pracy na portalu „Pracuj.pl”. W firmie byłem już wcześniej na wizycie studenckiej, która zrobiła na mnie duże wrażenie. W związku z tym, że właśnie kończyłem studia i intensywnie poszukiwałem pracy, niezwłocznie wysłałem swoje dokumenty do PZL Mielec. Szczęśliwie zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Jakie były twoje oczekiwania?

W związku z tym, że zostałem przyjęty na stanowisko, które było bliskie mojemu kierunkowi studiów, chciałem zdobyć jak najwięcej wiedzy nt. powierzonej mi działki, a także zdobyć wiedzę praktyczną związaną z zasadami pracy, sposobami działania czy rozwiązywania problemów na moim stanowisku. Nie ukrywam, że liczyłem na przedłużenie współpracy po zakończeniu stażu i przejście na umowę o pracę, co w efekcie stało się faktem. Obecnie z powodzeniem pracuje na powierzonym mi stanowisku.

 

Czego nauczyłeś się podczas stażu?

Podczas stażu nauczyłem się jak działa Dział Technologiczny, na jakich zasadach pracuje, z kim współpracuje i w jaki sposób. Dowiedziałem się jaka jest infrastruktura obiegu dokumentów technicznych w naszym zakładzie, a także jak pracować na dokumentacji konstrukcyjnej. Nauczyłem się także obsługi systemu SAP i SOLUMINA, na których obecnie pracuje. Zdobyłem dużo informacji na temat samolotu M28, jak jest zbudowany, jakie posiada instalację, jak one działają, co jest mi obecnie niezbędne.

 

Co ci się najbardziej spodobało na stażu w naszej firmie?

Największe wrażenie zrobił na mnie bliski kontakt z samolotem i jego produkcją. Mogłem zobaczyć jak powstaje samolot właściwie od zera, śledzić jego etapy powstawania i jeszcze w tym uczestniczyć. Pomijając jednak sprawy techniczne to byłem niezwykle zaskoczony wysoką estetyką zakładu na zewnątrz jak i wewnątrz, byłem mile zaskoczony porządkiem i czystością jakie panują w poszczególnych halach, a także kulturą i miłym nastawieniem pracowników firmy, którzy chętnie przekazywali mi swoją wiedzę czy pomagali się poruszać po zakładzie.  Teraz wiem, jak ważna jest Polityka Jakości oraz Etyka, i jak bardzo wpływa na polepszenie warunków pracy.

 

W jakie projekty byłeś angażowany podczas stażu?

Podczas stażu  przede wszystkim byłem zaangażowany w program Mentoringu Zawodowego, prowadzony przez pracowników firmy Sikorsky. Rozpoczął się on pod koniec mojego stażui trwał rok czasu. Był to cykl spotkań (wideokonferencji)  z inżynierami firmy Sikorsky, podczas których były prowadzone wykłady w j. angielskim, na temat projektowania i produkcji statków powietrznych, a także zasad działania inżynierów firmy Sikorsky. Poza tym brałem udział w przeprowadzaniu weryfikacji stanu technicznego samolotów serwisowanych, warsztatach 6s czy warsztatach Kaizen .

 

Czy Twoim zdaniem firma umożliwia rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń?

Jak najbardziej tak. W firmie istnieją duże możliwości awansu wewnętrznego. Poprzez tworzenie Indywidualnych Planów Rozwoju czy uczestnictwo w programach rozwojowych, tj. Kariera Inżyniera czy Mentoring Zawodowy pracownicy mogą rozwijać swoje kompetencje zawodowe i mieć realny wpływ na swoje ścieżki kariery. Poza tym, dużą skarbnicą wiedzy są wieloletni, doświadczeni pracownicy firmy, od których można czerpać nieograniczoną wiedzę.

 

Czy poleciłbyś naszą firmę jako atrakcyjnego pracodawcę?

Firma PZL Mielec jest w 100% firmą godną polecenia. Myślę, że wszelkie zalety wymieniłem już wcześniej, firma stawia na młodych, wspiera ich rozwój i daje duże możliwości awansu. Także serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych do aplikowania i przyłączenia się do naszych zespołów!

 

 
Realizacja Ideo
powered by CMS Edito
© 2009 PZL MIELEC. Wszelkie prawa zastrzeżone